ویتامین ث (ویتامین C)

Vitamin C

موارد استفاده

این دارو برای پیشگیری و درمان کمبود ویتامین C مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر

اسید اسکوربیک برای تشکیل کلاژن و ترمیم بافت‌های بدن ضروری است. این ویتامین ممکن است در بعضی از واکنش‌های اکسیداسیون و احیاء دخالت نماید. همچنین این ویتامین در متابولیسم فتیل آلانین، تیروزین، اسید فولیک، نوراپی نفرین، هیستامین، آهن و بعضی از سیستم های آنزیمی دارو، مصرف کربوهیدرات‌ها، ساخت لیپیدها، پروتئین‌ها و کارنیتین دخالت داشته و برای عملکرد سیستم ایمنی و جلوگیری از شکنندگی عروق خونی ضروری است.

فارماکوکينتيک

اسید اسکوربیک به راحتی از طریق مجرای گوترش(ژژونوم) جذب می‌شود. پیوند این دارو به پروتئین کمبود است(۲۵%)، متابولیسم اسید اسکوربیک کبدی است. ویتامین C توسط تمام سلول‌های بدن جذب می‌شود. این ویتامین از کلیه عمدتاً به صورت متابولیت و مقدار خیلی کم نیز به صورت تغییر نیافته دفع می‌شود.

تداخل دارویی

مصرف همزمان دفروکسامین با ویتامین C ممکن است باعث افزایش مسمومیت بافت با آهن شود.

مقدار مصرف

مقدار مصرف توصیه شده درمان روز به صورت زیر است: 
شیرخواران و کودکان از بدو تولد تا ۳ سالگی ۴۰-۳۰ میلی‌گرم، ۱۰-۴ سال ۴۵۵ میلی‌گرم ، نوجوانان و بزرگسالان ۶۰-۵۰ میلی‌گرم، زنان باردار۷۰ میلی‌گرم، در دوران شیردهی ۹۵-۹۰ میلی‌گرم. در درمان کمبود این ویتامین، مصرف براساس شدت بیماری تعیین می‌شود. 
تزریقی : 
بزرگسالان : 
برای پیشگیری از کمبود ویتامین C به عنوان بخشی از تغذیه تام وریدی، مقدار مصرف برحسب نیاز بیمار تعیین و انفوزیون وریدی می‌شود. دردرمان کمبود ویتامین C، از راه انفوزیون وریدی، مقدار مصرف برحسب نیاز بیمار تعیین می‌شود از راه عضلانی mg/day۵۰۰-۱۰۰ به مدت حداقل ۲ هفته مصرف می‌شود. 
کودکان: 
در درمان کمبود ویتامین C، از راه انفوزیون وریدی، مقدار مصرف برحسب نیاز هر بیمار تعیین می‌شود از راه عضلانی mg/day۳۰۰-۱۰۰ به مدت حداقل ۲ هفته مصرف می‌شود.

اشکال دارویی


Effervescent Tablet: ۱۰۰۰mg 
Powder;۵۰۰mg/sachet 
Tablet:۱۰۰mg،۲۵۰mg 
Injection:۱۰۰mg/ml

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11895