ویتامین آ (ویتامین A)

Vitamin A

موارد استفاده

ویتامین A فقط برای پیشگیرییا درمان حالات مرضیکمبود این ویتامین مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر

ویتامین A برای عملکرد طبیعی شبکیه ضروری است. این ویتامین به شکل رتینال در شبکیه با اپسین ترکیب می‌شود و ردوپسین ایجاد می‌نماید که برای تطبیق بینایی در تاریکی مورد نیاز است. ویتامین A برای رشد استخوان، کار بیضه و تخمدان، تکامل جنین، تنظیم رشد و تمایز بافت پوششی نیز ضروری است.

فارماکوکينتيک

ویتامین A به سهولت از مجرای گوارش سالم جذب می شود. ویتامین اضافی و جذب نشده از طریق مدفوع دفع می‌شود. ویتامین A به مقدار زیاد در کبد متابولیزه شده و از طریق مدفوع و کلیه دفع می‌شود.

موارد منع مصرف

مصرف مقادیر زیاد این دارو در بارداری ممنوع است و ممکن است منجر به نقص عضو یا مرگ جنین شود. این دارو جزء گروه X طبقه بندی می‌شود. این دارو در هیپرویتامینوز A نباید مصرف شود.

هشدارها

۱. در نارسایی مزمن کلیه، باید با احتیاط مصرف شود. 
۲. این دارو در کودکان به علت حساسیت بیشتر آنان و احتمال بروز مسمومیت با مصرف مقادیر زیاد یا طولانی مدت دارو و همچنین در بزرگسالان به دلیل احتمال بروز تجمع دارو در بدن با احتیاط مصرف شود. 
۳. تعیین غلظت پلاسمایی ویتامین A به منظور تایید کمبود دارو، درحین درمان ضروری است. غلظت پلاسمایی ویتامین A، به علت وجود ذخیره کبدی، ضرورتاً نشانه وضعیت تغذیه ای نیست، هر چند که غلظت کمبود آن با کمبود ویتامین ارتباط دارد.

عوارض جانبی

با مصرف بیش از حد این دارو، زبر شدن پوست، خشک شدن مو، بزرگ شدن کبد و افزایش سرعت سدیمانتاسیون گلبول‌های قرمز(ESR) و افزایش غلظت کلسیم و آلکالین فسفاتاز سرم گزارش شده است. مقادیر زیاد دارو یا مصرف طولانی آن ممکن است باعث بروز خونریزی لثه، خشکی یا زخم دهان یا ترک خوردگی و خشکی لب‌ها شود.

نکات قابل توصیه

۱. به دلیل خطر بروز مسمومیت، دارو را نباید بیش از مقدار مصرف توصیه شده مصرف کرد. 
۲. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به دلیل اینکه زمان زیادی برای تخلیه ویتامین لازم است، مصرف نوبت فراموش شده ضروری نیست. دوره درمان مطابق دستور باید تکمیل شود.

مقدار مصرف

خوراکی: به منظور پیشگیری از کمبود ویتامین A مقدار مصرف توصیه شده در روز، براساس سن و شرایط بیمار به صورت زیر است: 
از تولد تا سه سال ۱۳۳۰-۱۲۵۰ واحد رتینول
۶-۴ سال ۱۶۶۵ واحد،
۷-۱۰ سال ۲۳۳۰ واحد،
پسران و مردان بالغ ۳۳۳۰ واحد،
دختران و زنان بالغ ۲۶۶۵ واحد، زنان باردار ۲۶۶۵ واحد،
در دوران شیردهی۴۳۳۰ -۴۰۰۰ واحد.
برای درمان کمبود ویتامین A، مقدار مصرف توسط پزشک بر اساس شدت کمبود تعیین می شود. 

اشکال دارویی


Capsul/Chewable Coated Tablet:۲۵۰۰۰ U 
Capsul/Tablet: ۵۰۰۰۰ U 
Oral Drops: ۵۰۰۰۰ U/ml 
Injection: ۵۰۰۰۰ /ml

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=11882