ایبوپروفن

Ibuprofen

موارد استفاده

ایبوپروفن در تسکین درد و التهاب روماتیسمی، انواع آرتریت (شامل آرتریت جوانان) و دیگر اختلالات عضلانی–اسکلتی کاربرد دارد. همچنین برای تسکین درد‌های ملایم تا متوسط نظیر قاعدگی دردناک، دردهای بعد از عمل جراحی، تب و درد در کودکان مصرف می‌شود.

فارماكوكينتيك

ایبوپروفن پس از مصرف خوراکی سریعا جذب شده و حداکثر غلظت سرمی آن بعد از ۲-۱ ساعت ایجاد می‌شود. ۹۹% از دارو به پروتئین‌های پلاسما متصل شده و در کبد متابولیزه می شود. نیمه عمر آن ۱.۸ تا ۲ ساعت بوده و از طریق ادرار دفع می‌شود.

موارد منع مصرف

مصرف این دارو در سه ماهه سوم بارداری اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است منجر به مرگ یا نقص عضو جنین شود.

این دارو در صورت سابقه وجود آلرژیک شدید از قبیل آنافیلاکسی یا آنژیوادم ناشی از آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و یا وجود پولیپ بینی‌ همراه با اسپاسم، به علت مصرف آسپیرین، نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در افراد مبتلا به بیماری‌ التهابی یا اولسراتیو قسمت فوقانی یا تحتانی مجرای گوارش، هموفیلی یا سایر اختلالات خونی شامل اختلالات عملکرد انعقادی یا پلاکت‌ها، مشکل کلیه، استوماتیت و همچنین در بیماران سالخورده (به علت عوارض کبدی و کلیوی) و بیمارانی که احتمال بروز خونریزی و زخم گوارشی در آنها زیاد می‌باشد، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی

ناراحتی های دستگاه گوارش مانند تهوع، اسهال و گاهگاهی خونریزی و زخم ممکن است ایجاد شود. عوارض دیگر شامل واکنش‌های آلرژیک به‌ویژه آنژیوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدی، همچنین سردرد، سرگیجه و اختلالات شنوایی نظیر وزوز گوش می‌باشد.

تداخل دارويي

مصرف ایبوپروفن به همراه داروهای کاهش فشار خون اثر آنها را معکوس می کند و باعث افزایش خطر نارسایی کلیوی و افزایش پتاسیم خون می شود. مصرف این دارو به همراه داروهای ضدمیکروبی باعث تشنج می شود و اگر با داروی کاهش قند خون مصرف شود اثر آن را افزایش می دهد. همچنین مصرف همزمان این دارو با آسپرین توصیه نمی شود.

اشکال دارویی


Coated Tablet:۲۰۰mg
Coated Tablet: ۴۰۰mg
Oral Suspension : ۱۰۰mg/۵ml

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب