آسپیرین

(A.S.A)Aspirin

موارد استفاده

آسپرین برای درمان دردهای خفیف تا متوسط (سردرد، دیس منوره، میالژی، دردهای دندانی)، درمان درد و التهاب در بیماران آرتریت روماتوئید، اوستئوآرتریت و نیز کاهش تب اندیکاسیون دارد. همچنین به علت اثرات ضد پلاکتی، این دارو در درمان اولیه اختلالات قلبی-عروقی (آنژین پکتوریس، انفارکتوس میوکارد) نیز کاربرد دارد.

مکانیسم اثر

اين دارو، آنزيم سيكلواكسيژناز را مهار مي‌كند و پلاكت‌ها به اين اثر بسیار حساس هستند. همچنين اثرات ضد التهابي آن از طريق مهار توليد آنتي بادي‌، مهار آزاد شدن هيستامين به وسيله آنتي‌ژن و تثبيت نفوذپذيري مويرگها طي واكنش‌هاي ايمونولوژيكي اعمال مي‌شود.

فارماکوکينتيک

آسپیرین پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و به میزان ۹۰-۸۰% به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شود. نیمه عمر دارو ۳-۲ ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می‌شود. دارو توانایی عبور از جفت و شیر را نیز دارد.

موارد منع مصرف

در كودكان زير ۱۲ سال (احتمال بروز سندرم ري)، افراد مبتلا به زخم دستگاه گوارشی، هموفيلي، افراد دارای سابقه حساسيت به ساير داروهااي ضد التهاب غير استروئيدي (NSAIDs) و کسانی که دچار ترومبوسيتوپني، آنژيوادم و پوليپ‌هاي بيني همراه با آسم هستند نبايد مصرف شود.

هشدارها

۱- در بيماري‌هايي مانند آسم، الرژي، آسيب‌هاي كليوي يا كبدي، كاهش آب بدن، اولسرپپتيك و كمبود G۶PD بايد با احتياط فراوان مصرف شود.
   
۲- مصرف آسپرین، درمان مناسبي براي كودكان مبتلا به بيماري‌هاي خفيف نبوده و در كودكان زير ۱۲ سال فرآورده‌هاي حاوي آن، مگر در موارد خاص نظير آرتريت جوانان، نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی

تحريك ملايم دستگاه گوارش، گاهي همراه با خونريزي بدون علامت و افزايش زمان خونريزي، از عوارض شايع مصرف این دارو است. در بيماران حساس، ممكن است اسپاسم برونش‌ها و واكنش‌هاي پوستي بروز نمايد. همچنین نارسايي كليوي، كبدي و عوارض عصبي نظير اختلال شناخت، سرگيجه، وزوز گوش، تشنج، افسردگي، اختلالات اسيد-باز و اثرات تب‌زا از عوارض وابسته به مقدار مصرف اين دارو مي‌باشند.

تداخل دارویی

الف- خطر خونریزی ناشی از مصرف داروهای ضد انعقاد خوراکی در حین درمان با این دارو تشدید می‌شود.

ب- مصرف همزمان این دارو با آنتی بیوتیک‌ها، کورتیکواستروئیدها و NSAIDs احتمال بروز عوارض گوارشی را تشدید می‌کند.

ج- مصرف همزمان این دارو با فوروزماید، آمینوگلیکوزیدها، سیس پلاتین، کاپرومایسین، اریترومایسین و نکومایسین، احتمال تشدید اتوتوکسیتی را زیاد می‌کند و از این نظر باید بیمار را چک کرد.

نکات قابل توصیه

الف- در کودکان تب دار با علائم سرماخوردگی و زیر ۱۲سال به علت احتمال بروز سندروم ری (Reye ‘s syndrome) مصرف آسپیرین به عنوان داروی ضد تب و ضد درد، منع مصرف دارد.
ب- در بیماران با سابقه آسم، احتمال تشدید حملات به دنبال مصرف آسپیرین افزایش می‌یابد.

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10275