انسولین

Insulin

موارد استفاده

انسولين در درمان ديابت، درمان كتواسيدوز ديابتيك و تشخيص كمبود هورمون رشد به كار مي‌رود.

مکانیسم اثر

انسولين ذخيره و متابوليسم كربوهيدرات‌ها، پروتئين و چربي‌ها را كنترل مي‌كند. انسولین باعث تبديل گلوكز و اسيد چرب آزاد داخل سلولي به شكل ذخاير گليكوژن و تري‌گلي‌سيريد مي‌شود. همچنين تبديل گلوكز كبدي به گليكوژن را افزايش داده و خروج گلوكز از كبد را مهار مي‌كند. تزريق داخل وريدي انسولين با كاهش قند خون، ترشح هورمون رشد را تحريك مي‌كند.

فارماکوکينتيک

درتزريق زيرجلدي شروع اثر انسولين ۶۰-۳۰ دقيقه پس از تزريق است و مدت زمان اثربخشی آن ۸ ساعت است که پس از ۴-۲ ساعت به حداكثر مي‌رسد. شروع اثر انسولين ايزوفان باي فازيك پس از ۳۰ دقيقه، طول اثر آن ۲۴ ساعت و حداكثر اثر آن پس از ۸-۴ ساعت ديده مي‌شود. شروع اثر انسولينNPH انساني( ايزوفان) پس از ۴-۳ ساعت، طول اثر آن ۲۴-۱۸ ساعت و حداكثر اثر آن پس از ۱۲- ۶ ساعت مي‌باشد. انسولين در بيشتر بافت‌هاي بدن توزيع مي‌شود و متابوليسم آن كبدي وكليوي است. نيمه عمر دارو ۶-۵ دقيقه و ۸۰-۳۰% از دفع آن كليوي است.

موارد منع مصرف

در افراد مبتلا به اسهال، فلج معده، انسداد روده، استفراغ و ديگر شرايطي كه باعث عدم جذب غذا مي‌شود و يا شرايطي كه باعث كاهش قند خون مي‌شود مانند بي‌كفايتي آدرنال و هيپوفيز، نبايد انسولین مصرف کرد.

هشدارها

۱. در بيماري‌هاي كليوي با توجه به تغييرات كليرانس انسولين، بيماري‌هاي كبدي با توجه به تغييرات متابوليسم انسولين و در تغييرات غلظت قند خون، تنظيم ميزان مصرف لازم مي‌باشد.
۲. در شرايط ايجاد كننده افزايش قند خون مانند تغييرات هورموني در زنان، تب، پركاري غده فوق كليوي، عفونت و استرس‌هاي رواني ممكن است نياز به انسولين افزايش يابد.
۳. پركاري تيروئيد، فعاليت بدن و كليرانس انسولين را زياد كرده و كنترل قند خون را مشكل مي‌كند.
۴. جراحي با تروما ممكن است قند خون را افزايش يا كاهش داده و تنظيم مقدار مصرف انسولين لازم باشد.

عوارض جانبی

واكنشهاي موضعي و ديستروفي بافت چربي در محل تزريق، كاهش قند خون با مصرف مقادير زياد و نيز افزايش وزن از علایم مصرف انسولین است. پروتامين موجود در فرآورده‌هاي انسولين ممكن است واكنش‌هاي آلرژيك ايجاد كند.

تداخل دارویی

بلوك كننده‌هاي بتا آدرنژيك ممكن است باعث بالا رفتن قند خون يا كاهش قند خون شود. بلوك كننده‌هاي اختصاصي بتایيك كمتر عوارض فوق را ايجاد مي‌كنند ولي مي‌توانند علائم كاهش قند خون را مخفي كنند. كورتيكواستروئيدها اثرات انسولين را خنثي مي‌كنند. بنابراين تنظيم مقدار مصرف دارو لازم است.

نکات قابل توصیه

۱. در دوران بارداري و شيردهي ممكن است نياز به انسولين تغيير كند، بنابراين كنترل قند خون لازم است.
۲. در كودكان قبل از سن بلوغ و در افراد مسن، به دليل حساسيت بيشتر به انسولين، خطر افت قند خون بيشتر است.
۳. سرنگ مناسب براي تعيين مقدار مصرف دقيق انسولين بايد انتخاب شود، محل تزريق دقيقاً مشخص شده و در تزريقات مكرر محل تزريق تغيير داده شود.
۴. با تغيير رژيم غذايي، فعاليت بدني يا بيماري نياز به انسولين تغيير مي‌كند.

مقدار مصرف

مطابق با نياز بيمار به صورت زير جلدي، داخل عضلاني يا داخل وريدي تزريق مي‌شود.

اشکال دارویی

Injection:Insulin Regular ۱۰۰ IU/ml
Injection:Insulin Isophane (NPH) ۱۰۰ IU/ml
Injection: Insulin Biphasic Isophane ۱۰۰ IU/ml (Isophane Insulin ۷۰% + Insuline Regular ۳۰%)
Injection:Insuline Zinc ۱۰۰ IU/ml

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=1