سکته قلبی (ایسکمی میوکارد ) (آنفارکتوس) (حمله قلبی)

سکته قلبی (ایسکمی میوکارد ) (آنفارکتوس) (حمله قلبی)

در حالت طبیعی، در حال استراحت و طی فعالیت فیزیکی یا اوج گیری هیجانات عاطفی، بین میزان عرضه و تقاضای اکسیژن قلب تعادل برقرار است و در مواقع لزوم، در پاسخ به افزایش نیاز بافت به اکسیژن، افزایش مناسبی در عرضه اکسیژن صورت می گیرد به طوری که اکسیژناسیون طبیعی بافت حفظ می گردد . اگر افزایش نیاز به اکسیژن با محدودیت عرضه اکسیژن مواجه گردد، حمله قلبی روی می دهد. در حال استراحت، عضله قلب اکثر اکسیژن خونی را که از طریق شریان کرونر به سوی آن حمل شده ، برداشت می نماید . در نتیجه هرگونه افزایش در نیاز عضله قلب به اکسیژن با افزایش تعداد ضربان قلب، افزایش کشش جدار بطن یا افزایش قدرت انقباضی جبران می‌شود. بروز هرگونه اختلالی در عرضه و تقاضای اکسیژن در عضله قلب می‌تواند زمینه ساز سکته یا حمله قلبی (آنفارکتوس یا ایسکمی میوکارد) شود.

علایم

درد قفسه سینه، به ویژه در ناحیه پشت جناغ (استخوان وسط سینه) علامت عمدۀ حملۀ قلبی است، ولی در بسیاری افراد، بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد قلبی ممکن است ناچیز باشد یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد؛ به قول معروف، سکته دیابتی‌ها خاموش است! ممکن است درد قلبی از قفسه سینۀ شما به بازوها یا شانه، گردن، دندان‌ها، فک، شکم یا پشت انتشار یابد. گاهی اوقات نیز درد قلبی تنها در یکی از این نواحی احساس می شود .
درد قلبی بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود، در حالیکه آنژین قلبی با هردو برطرف می شود.
درد ممکن است شدید و زیاد یا خفیف و نامشخص باشد و به صورت‌های زیر احساس شود:
احساس فشار یا تحمل یک بار سنگین روی قفسه سینه
احساس پیچیده شدن یک نوار محکم دور قفسه سینه
نفس تنگی
سرفه
احساس سبکی سر-سرگیجه
تهوع یا استفراغ
تعریق،که ممکن است شدید باشد
احساس “نزدیک شدن به مرگ”
اضطراب
غش کردن

علل

اختلال عملکرد اندوتلیوم ثانویه به آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) باعث اختلال درگشاد شدن شریانچه‌ها هنگام افزایش نیاز قلب به اکسیژن می شود. لذا، عدم توانایی شریانچه‌ها برای گشاد شدن و افزایش جریان خون کرونر در طی دوره‌های افزایش نیاز عضله قلب به اکسیژن، باعث عدم تطابق عرضه و تقاضا و در نتیجه، ایسکمی و آنژین صدری پایدار می‌گردد.


عوامل خطرساز

سیگار
فشار خون بالا
چربی زیاد در رژیم غذایی
کنترل نامناسب کلسترول خون، بویژه LDL (کلسترول بد) بالا و HDL (کلسترول خوب) پایین
بیماری قند خون (دیابت)
جنسیت (بروز سکته قلبی تا دوران میان‌سالی در مردان شایع‌تر از زنان است ولی پس از یائسگی، احتمال بروز سکته در خانم‌ها بیش از آقایان خواهد بود)
سن
وراثت

عوارض

هنگامی که عرضه اکسیژن به عضله قلب نتواند نیاز قلب به اکسیژن را برآورده کند، قلب دچار ایسکمی (نارسایی اکسیژن) می‌شود. این ایسکمی به نوبه خود باعث شروع یک سری وقایع پاتوفیزیولوژیک می‌گردد؛ از جمله گلیکوز بی‌هوازی، اسیدوز لاکتیک، اسیدوز داخل سلولی و اختلال در هومئوستاز کلسیم. تغییرات داخل سلولی مذکور با ایجاد اختلالاتی در شل شدن عضله قلب و در نتیجه، کاهش پذیرش (کمپلیانس) و انقباض قلب، باعث اختلال موضعی حرکت جدار قلب می شوند. در نهایت، شواهد ایسکمی در نوار قلب (صعود یا نزول قطعه ST در الکتروکاردیوگرام) روی داده و آنژین صدری به دنبال آن ایجاد می‌گردد.

آریتمی‌های قلبی (ضربانات نامنظم قلبی)، یکی از مهم‌ترین عوارض سکته قلبی است که می‌تواند از علل مرگ در چند ساعت اول پس از حمله قلبی باشد.

درمان

اولین درمان فوری در حمله قلبی، استفاده از قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین است که میتوان از آن در فواصل ۱۵ دقیقه‌ای، حداکثر ۳ دوز، استفاده کرد. اگر این درمان جواب ندهد، تماس با اورژانس (۱۱۵) یا انتقال بیمار به نزدیک‌ترین مرکز درمانی ضرورت می‌یابد.

اهداف درمان شامل توقف پیشرفت حمله قلبی، کاهش بار قلب و پیشگیری از عوارض است.

داروها و مایعات مستقیماً از راه یک کاتتر داخل وریدی به درون یک سیاه‌رگ تزریق می‌شوند. وسایل پایش متعددی ممکن است لازم باشد. یک سوند ادراری برای پایش دقیق وضع مایعات گذاشته می‌شود.
معمولاً اکسیژن تجویز می‌شود، حتی اگر اکسیژن خون طبیعی باشد، این امر اکسیژن کافی در اختیار بافت‌های بدن می گذارد و کارقلب را کم می‌کند.

در کنار داروهای ضد درد، از نیترو گلیسرین وریدی یا سایر داروها برای کنترل درد و کاهش نیاز قلب به اکسیژن استفاده می‌شوند. مورفین و داروهای مشابه ضد دردهای قوی هستند که ممکن است برای یک حمله قلبی تجویز شوند.

اگر EKG ثبت شده حین درد قلبی بصورت ”بالا رفتن قطعه ST” باشد، داروهای ترومبولیتیک (داروهای حل کننده لخته) در عرض ۱۲ ساعت پس از شروع درد سینه ممکن است شروع شوند. این درمان ترومبولیتیک در ابتدا به صورت تزریق آرام استرپتوکیناز یا فعال کنندۀ پلاسمینوژن بافتی شروع و با تزریق وریدی هپارین دنبال می‌شود.

درمان با هپارین به منظور پیشگیری از تشکیل لخته های جدید،برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت ادامه می یابد.علاوه بر این وارفارین (کومادین )که خوراکی مصرف می شود ، ممکن است جهت پیشگیری از تشکیل لخته های بیشتر تجویز شود.

پیشگیری

سیگار نکشیدن
کنترل فشار خون بالا
کاهش چربی و افزایش فیبر، میوه و سبزی در رژیم غذایی
کنترل مناسب کلسترول خون، به‌ویژه LDL (کلسترول بد) بالا و HDL (کلسترول خوب) پایین
کنترل بیماری قند خون (دیابت)

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6511