سرطان پستان در زنان

سرطان پستان در زنان

سرطان پستان عبارت از بدخیمی بافت اصلی پستان است. در واقع سلول‌های نسج ‌پستان که سازنده شیر برای تغذیه نوزادان هستند، دچار بدخیمی می ‌شوند.

سرطان به عنوان يکي از بيماري‌هاي دوران مدرن، با وجود کنترل بيماري‌هاي عفوني در تمام کشورها در حال افزايش است. اين بيماري در کنار بيماري‌هاي قلبي هم اکنون به يکي از تهديدهاي جدي سلامت زنان کشور تبديل شده است. سکته هاي مغزي، بيماري هاي انسدادي مزمن ريه، بيماري آلزايمر، ديابت، ذات الريه و آنفلوآنزا بيماري هاي ديگري است که در کمين سلامت بانوان است. از آن جا که سرطان پستان جزو سرطان‌هايي است که قابل پيشگيري است، اطلاع رساني و آگاهي دادن مردم در اين خصوص بي گمان بسيار کارساز خواهد بود.

علایم

احساس توده بدون درد يکي از مهم ترين علائم سرطان پستان محسوب مي شود و لازم است خانم ها نسبت به وجود هرگونه توده‌اي حساسيت نشان دهند و با پزشک مشورت کنند. ورم، توکشيدگي پوست، تغيير رنگ پوست و زخم نوک سينه نشانه‌هاي سرطان پيشرفته است و فرد بلافاصله بايد به پزشک مراجعه کند. پزشک بر مبناي معاينه کلينيکي، ماموگرافي، سونوگرافي يا ام آر آي تصميم به نمونه برداري مي‌گيرد.
پس از نمونه برداري تشخيص قطعي سرطان صورت مي‌گيرد. اگر تومور کوچک باشد و غدد لنفاوي درگير نشده باشد، امکان انجام يک جراحي محدود هم در محل تومور اوليه و هم در محل غدد لنفاوي زير بغل وجود دارد. اما اگر سرطان پيشرفته باشد پزشک مجبور به برداشتن پستان مي‌شود و اين مسئله بار رواني شديدي را بر بيمار تحميل مي‌کند.

علل

طبق تحقيقات نقش ژنتيک در بروز اين سرطان فقط ۵ درصد است اما بايد متذکر شد که اين وضعيت در کشور ما نامعلوم است و براي تعيين نقش ژنتيک در زنان ايراني مبتلا بايد مطالعه تحقيقاتي وسيعي انجام داد.
مهم ترين عواملي که باعث ايجاد سرطان پستان مي شود، هورمون هاي جنسي است. نتايج مطالعات نشان مي دهد که افزايش هورمون استروژن در بدن در بروز سرطان سينه نقش دارد. هر قدر سنين باروري يک خانم طولاني تر باشد، احتمال ابتلا به سرطان پستان هم بالاتر مي رود بنابراين کساني که در سنين پايين پريود و در سنين بالا يائسه مي شوند بيش از ديگران در خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.
هم چنين HRT نيز يکي از عوامل بروز سرطان پستان است. HRT همان هورمون تراپي جايگزين است که طي آن خانم يائسه هورمون جايگزين دريافت مي کند. در اين روش خانم يائسه در ازاي قطع ترشح هورمون هاي زنانه، هورمون جايگزين دريافت مي کند.
دريافت اين هورمون ها علائم يائسگي را در خانم ها کم مي کند اما نتايج مطالعات ثابت کرده است که HRT باعث افزايش احتمال ابتلا به سرطان پستان مي شود و بايد مشکلات ناشي از يائسگي را با روش هاي غير از اين روش درمان کرد.
به ويژه در خانم هايي که در سنين ۴۰ تا ۵۰ سالگي يائسه مي شوند. يکي ديگر از عوامل موثر در بروز اين سرطان، چاقي است که در خانم هاي يائسه اين خطر چند برابر مي شود. توصيه اکيد ما به اين دسته از خانم ها تغيير روش زندگي و انجام فعاليت هاي ورزشي است.

عوامل خطرساز

كم تحركي، رژيم غذايي چرب، سيگار و الكل و چاقي
HRT ( هورمون تراپي جايگزين)
کاهش سن بلوغ  نیزيکي از علايم خطر است و بهتر است عوامل بلوغ زودرس در دختران شناسايي و کنترل شود.

عوارض

این بیماری در صورت عدم درمان کشنده است.

درمان

جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی، هورمون درمانی

پیشگیری

لاغري يك اصل در پيشگيري است. از سوي ديگر ورزش بايد حداقل ۲ تا ۳ بار در هفته به مدت ۲۰ دقيقه انجام شود و اين ورزش همراه با تعريق و افزايش ضربان قلب در کاهش بروز سرطان پستان نقش مهمي ايفا مي کند. خانم ها هم چنين بايد از دريافت هورمون هاي جنسي استروژن جايگزين اجتناب کنند.
از ديگر عوامل خطر در بروز سرطان پستان، حاملگي ديررس و حاملگي پس از ۳۵ سالگي است که احتمال بروز سرطان را بيشتر مي کند. همچنين مي توانيد:
۱ -هر روز فعاليت و تمرينات بدني داشته باشيد.    
۲ -يک رژيم غذايي پيشگيري از سرطان را دنبال کنيد. براي جلوگيري از بروز اين بيماري مصرف ريزمغذي هاي گياهي را با خوردن مقادير زيادي از ميوه ها، سبزي ها، غلات سبوس دار، دانه ها، خشکبار و حبوبات افزايش دهيد.
۳ -حتما وزن خود را به يک حد سالم و طبيعي برسانيد. نتايج بررسي ها نشان مي دهد که افزايش وزن يک عامل موثر در بروز سرطان پستان است.
۴ -بررسي ها تاييد مي کند که مصرف کنندگان الکل بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين سرطان هستند.
۵ -هرگز سيگار نکشيد يا در محيطي که دود سيگار است قرار نگيريد. زنان سيگاري ۴۰ درصد بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند اما ترک آن بلافاصله تاثيرات سودمندي در کاهش اين خطر بر جاي مي گذارد.
۶ -مصرف چربي را کاهش دهيد و از چربي هاي سالم استفاده کنيد.
۷ -تا حد امکان از تماس با عوامل سرطان زا مثل غذاهاي سرطان زا، تشعشعات غيرضروري پرتوايکس، هورمون درماني، تماس فيزيکي يا استنشاق حشره کش ها و آفت کش ها پرهيز کنيد.
۸ -از مکمل هاي غني از ريزمغذي ها براي پيشگيري از سرطان پستان و ديگر بيماري ها استفاده کنيد.

آزمایش های مرتبط

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6342