آپنه خواب، باعث پیشرفت بیماری کبد چرب در کودکان می‌شود

آپنه خواب، باعث پیشرفت بیماری کبد چرب در کودکان می‌شود

  • ۱۹ امرداد ۱۳۹۵
  • بازدید: ۲۰۴ بار

گروهی از محققان دانشگاه کلرادو در مطالعه اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره آپنه خواب در کودکان دست پیدا کردند.

سلامتیسم

گروهی از محققان دانشگاه کلرادو در مطالعه اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره آپنه خواب در کودکان دست پیدا کردند. این مطالعه نشان می‌دهد که آپنه انسدادی خواب و کمبود اکسیژن شبانه که منجر به استرس اکسیداتیو می‌شود، می‌تواند عامل محرکی برای پیشرفت بیماری کبد چرب غیرالکلی در کودکان و تبدیل شدن آن به استئاتوهپاتیت غیرالکلی باشد. گزارشی از این مطالعه در Journal of Hepatology منتشر شده است.


محققان در این مطالعه، ۳۶ نوجوان چاق مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) و ۱۴ نوجوان چاق غیرمبتلا به این بیماری را بررسی کردند. آنان قصد داشتند تا این موضوع مهم را مورد ارزیابی قرار دهند: آیا استرس اکسیداتیو ناشی از آپنه انسدادی خواب و کمبود اکسیژن شبانه، باعث پیشرفت بیماری کبد چرب غیرالکلی در کودکان می‌شود؟


لازم به ذکر است که سطح آمینوترانسفرازها (یکی از نشانگرهای آسیب‌دیدگی سلول‌های کبدی)، نشانگرهای التهابی و شواهد سندرم متابولیک در بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی به‌طور قابل توجهی بالاتر از دیگران است.


نتایج نهایی نشان دادند که کودکان و نوجوانان مبتلا به NAFLD شدید، اختلالات تنفسی بیشتری را در حین خواب تجربه می‌کنند. حتی مشخص شد که بافت کبد در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب و هیپوکسی (کمبود اکسیژن در بافت‌ها)، وضعیت بدتری نسبت به دیگران دارد.  
اعضای این تیم تحقیقاتی درنهایت به این نتیجه رسیدند که همبستگی واضحی بین شدت شاخص‌های استرس اکسیداتیو در کبد و شدت شاخص‌های مورد استفاده برای ارزیابی آپنه انسدادی خواب وجود دارد.

افزودن نظر

در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب