هادی پاکزاد درگذشت/ دلیل: نامعلوم

هادی پاکزاد درگذشت/ دلیل: نامعلوم

  • نویسنده: خبرنگار سلامتیسم
  • ۰۹ خرداد ۱۳۹۵
  • بازدید: ۶۶۸ بار

هادی پاکزاد، خواننده و موزیسین ۳۴ ساله مشهدی، درگذشت. پاکزاد که فعالیت‌های خود در حوزه موسیقی را از ۱۹ سالگی آغاز کرده بود و جزو اولین خواننده‌های سبک راک در ایران محسوب می‌شد، روز جمعه، هفتم خردادماه ۹۵ در منزل شخصی خود درگذشت.

سلامتیسم

هادی پاکزاد، خواننده و موزیسین ۳۴ ساله مشهدی، درگذشت. پاکزاد که فعالیت‌های خود در حوزه موسیقی را از ۱۹ سالگی آغاز کرده بود و جزو اولین خواننده‌های سبک راک در ایران محسوب می‌شد، روز جمعه، هفتم خردادماه ۹۵ در منزل شخصی خود درگذشت اما جسد وی حدود ۲۴ بعد و در پی مراجعه برادرش به منزل وی پیدا شد. گمانه زنی ها، نشان از مرگ خودخواسته پاکزاد می دهند. این ترانه‌سرای جوان کشورمان، انتشار آلبوم «تاریکی» را در کنار ده‌ها کار دیگر در کارنامه کاری خود دارد.

 

خودکشی عملی عمدی است که باعث مرگ فرد شود. خودکشی که به آن خودکشی موفق نیز گفته می‌شود، «عمل گرفتن جان خود» است. خودکشی ناموفق یا رفتار خودکشی غیرکشنده، نوعی آسیب زدن به خود با هدف پایان دادن به زندگی است که منجر به مرگ نشود. خودکشی با کمک دیگران زمانی است که فردی به‌طور غیرمستقیم به شخص دیگری کمک می‌کند تا باعث مرگ خود شود و این کار را از طریق ارائه مشاوره و یا تهیه ابزار انجام این کار صورت دهد. این کار در مقابل اوتانازی قرار داد که در آن فرد دیگر نقش فعال‌تری در مرگ شخص ایفا می‌کند. فکر خودکشی فکر کردن به خاتمه دادن به زندگی خویش است.

رایج‌ترین روش انجام خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است و تا حدی به روش‌های قابل دسترس بستگی دارد. روش‌های معمول عبارتند از: حلق‌آویز کردن، مسمومیت با آفت‌کش، و سلاح گرم. سالانه حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر بر اثر خودکشی می‌میرند و این امر، دهمین علت اصلی مرگ در سراسر جهان است. میزان این کار در مردان بالاتر از زنان و احتمال خودکشی مردان سه تا چهار برابر بیشتر از زنان است. تخمین زده می‌شود که هر سال ۱۰تا ۲۰میلیون اقدام به خودکشی غیرکشنده رخ می‌دهد. اقدام به این کار در جوانان و زنان شایع‌تر است.

عواملی که خطر خودکشی را افزایش می‌دهند، عبارتند از اختلالات روانی، سوءمصرف دارو (مصرف حشیش، میل به خودکشی را افزایش می‌دهد؟)، شرایط فرهنگی، خانوادگی و اجتماعی و ژنتیک.

سایر عوامل خطرآفرین عبارتند از اقدام به خودکشی قبلی، در دسترس بودن وسیله برای ارتکاب این عمل، سابقه خانوادگی خودکشی، یا وجود آسیب ضربه‌ای به مغز. به عنوان مثال، میزان خودکشی در خانواده‌های دارای سلاح گرم بیش از خانواده‌های فاقد آن گزارش شده است.عوامل اجتماعی و اقتصادی مانند بیکاری، فقر، خانه به‌دوشی و تبعیض نیز ممکن است فکر خودکشی را در فرد ایجاد کند. حدود ۱۵تا ۴۰درصد مردم، یادداشت خودکشی از خود بر جای می‌گذارند. به نظر می‌رسد ژنتیک در ۳۸ تا ۵۵ درصد از رفتارهای خودکشی دخیل باشد.

برای آشنایی بیشتر با دلیل و پیشگیری از خودکشی، کلیک کنید.

 

به گفته محققان، افراد افسرده‌ای که رفتارهای خطرناکی دارند ۵۰درصد بیش از سایر افراد ممکن است اقدام به خودکشی کنند. بر اساس این تحقیق که از سوی کالج اروپایی نورواسیکولوفارماکولوژی انجام شده، زیر نظر گرفتن ۲۸۱۱فرد مبتلا به افسردگی که ۶۲۸نفر آنها اقدام به خودکشی کرده بودند نشان داد، داشتن حرکات خطرناک و رفتارهای شدید مثل حرکت دادن مرتب دست‌ها می‌تواند نشانه تمایل فرد به اقدام به خود کشی باشد. طبق آمار رسمی سازمان جهانی بهداشت بیش از ۸۰۰هزار خودکشی در سال ۲۰۱۲انجام شده است. شناسایی رفتارهای پیش از خودکشی می‌تواند تا حد زیادی از بروز خودکشی پیشگیری کند.

برای آشنایی با علایم میل به خودکشی، کلیک کنید.

 

تحقیقی که در مجله plos one منتشر شده است، نشان می دهد سیگار بر سلامت روان هم اثر منفی می‌گذارد و می‌تواند فرد را به سمت اقدام به خودکشی بکشاند.

برای اثبات این موضوع محققان ۳۴۶۵۳آمریکایی را در دو تاریخ اول بین سال‌های ۲۰۰۱و ۲۰۰۲و بعد بین ۲۰۰۴و ۲۰۰۵زیر نظر گرفتند. در سال اول ۲۲۰۰نفر و سال بعد ۱۶۷۳نفر تصمیم به خودکشی داشتند و نتایج نشان داد کسانی که سیگاری هستند و اقدام به ترک نمی‌کنند بیش از دیگران چنین تفکراتی دارند. به گفته محققان کمبود اکسیژن در مغز یا هیپوکسی عاملی است که باعث افزایش تفکر در مورد خودکشی می‌شود، به همین دلیل به تمامی افرادی که دچار افسردگی هستند اکیدا توصیه می‌شود سیگار نکشید. از طرف دیگر، محققان می‌گویند با افزایش سن احتمال خودکشی نیز بالا می‌رود. در مردان معمولا خودکشی یا به قبل از ۴۵تا ۵۴سالگی برمی‌گردد یا مربوط به بعد از ۷۴تا ۸۵سالگی است. (احتمال خودکشی با افزایش سن بالا می‌رود)

 

افزودن نظر

در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب