کتواسیدوز دیابتی، پدر استقلال را راهی بیمارستان کرد/ منصور پورحیدری هنوز مرخص نشده است

کتواسیدوز دیابتی، پدر استقلال را راهی بیمارستان کرد/ منصور پورحیدری هنوز مرخص نشده است

  • نویسنده: خبرنگار سلام دکتر
  • ۰۷ دی ۱۳۹۴
  • بازدید: ۳۳۰ بار

نمی‌شود که طرفدار فوتبال باشی و دلت آبی باشد و متوجه جای خالی یکی از بزرگ‌ترین اسطوره‌های تیم محبوبت روی نیمکت نشوی. نمی‌شود که استقلالی باشی و عشق فوتبال داشته باشی و جای خالی منصور پورحیدری را در بازی استقلال و صبا حس نکنی. نمی‌شود که پای تماشای دیدار تیم مورد علاقه‌ات بنشینی و از خودت نپرسی که پس منصورخان کجاست؟

سلامتیسم

نمی‌شود که طرفدار فوتبال باشی و دلت آبی باشد و متوجه جای خالی یکی از بزرگ‌ترین اسطوره‌های تیم محبوبت روی نیمکت نشوی. نمی‌شود که استقلالی باشی و عشق فوتبال داشته باشی و جای خالی منصور پورحیدری را در بازی استقلال و صبا حس نکنی. نمی‌شود که پای تماشای دیدار تیم مورد علاقه‌ات بنشینی و از خودت نپرسی که پس منصورخان کجاست؟ در گیر و دار همین کش‌مکش‌های ذهنی هواداران استقلال بود که ناگهان گزارشگر بازی استقلال و صبا اعلام کرد که منصوری پورحیدری روی تخت بیمارستان است.

همین یک جمله کافی بود تا سیل عظیمی از فوتبالیست‌ها، مربی‌ها، طرفداران فوتبال و دوستان و نزدیکان پورحیدری را به بیمارستان ایران‌مهر بکشاند. به گفته کادر درمان، پورحیدری در حالی با کاهش سطح هوشیاری راهی بیمارستان شده بود که قند خونش عدد ۴۰۰ را نشان می‌داد. وی سابقه دیابت دارد و کتواسیدوز دیابتی، کار این ورزشکار کهنه‌کار را به بیمارستان کشاند. البته پزشکان معتقدند که پورحیدری از درجاتی از کم‌خونی و مشکلات ریوی هم رنج می‌برد و باید برای اظهار نظر قطعی، منتظر نتایج آزمایش‌های او ماند. علی پورحیدری، پسر منصور پورحیدری هم تاکید کرده است که پزشکان، تماشای فوتبال و بودن در کنار زمین را به دلیل استرس بالای این بازی برای پدرش ممنوع کرده‌اند. از آنجایی که خانواده آقای پورحیدری هم تمایلی به گمانه‌زنی درباره بیماری ریوی و کم‌خونی وی ندارند و دلیل اصلی بستری شدن او را هم کتواسیدوز دیابتی می‌دانند، ما هم به احترام این خانواده، تنها به معرفی این بیماری و زیر و بم آن می پردازیم.

 

کتواسیدوز دیابتی چیست؟
کتواسیدوز دیابتی یا همان DKA، از عوارض حاد دیابت محسوب می‌شود. این بیماری زمانی در افراد مبتلا به دیابتی رخ می‌دهد که نوعی ماده شیمیایی به نام «کتون» در خون‌شان ساخته می‌شود. به طور طبیعی، بدن قند را به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند اما در افراد دیابتی که دیابت کنترل‌نشده دارند، بدن قادر به استفاده از قند به عنوان منبع سوخت و انرژی نیست. زمانی هم که بدن نتواند انرژی خود را از طریق قندها به دست بیاورد، چربی را به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می‌دهد. همین سوزاندن بیش از حد چربی‌ها در بدن باعث تولید حجم بالایی از کتون، به‌عنوان یک ماده سمی در خون می‌شود. وقتی که کتواسیدوز دیابتی برای افراد مبتلا به دیابت رخ می‌دهد، یعنی میزان انسولین موجود در بدن آنها کافی نیست و بدن‌شان به انسولین بیشتری نیاز دارد.

 

چرا برخی از دیابتی‌ها، دچار کتواسیدوز دیابتی می‌شوند؟

دلایل مختلفی برای ابتلا به کتواسیدوز دیابتی مطرح است که در ادامه، به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:
عدم مصرف کافی و صحیح انسولین
بروز مشکل در پمپ انسولین
عدم آگاهی نسبت به ابتلا به دیابت، به خصوص در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک
افزایش نیاز به انسولین، به‌خصوص به علت ابتلا به عفونت، استرس، سکته مغزی، سکته قلبی، بعضی داروها، استعمال کوکائین و بارداری

 

آشنایی با علایم کتواسیدوز دیابتی
بهتر است بدانید که معمولا علایم کتواسیدوز دیابتی حدود ۲۴ ساعت بعد از ابتلا بروز می‌کند و شامل این موارد می‌شود:
احساس تشنگی و نوشیدن زیاد (پرنوشی)
ادرار کردن زیاد (پرادراری)
تهوع و استفراغ
درد شکم
احساس خستگی یا داشتن مشکل در خوب فکر کردن
تنفسی که بوی شیرین یا بوی میوه می‌دهد
کاهش وزن
تنگی نفس
خواب آلودگی که ممکن است در موارد شدید منجر به کما و کاهش سطح هوشیاری شود

 

درمان کتواسیدوز دیابتی به چه صورت است؟
کتواسیدوز دیابتی باید در بیمارستان درمان شود و مراحل و راه‌های مختلف درمان آن به صورت درمان با مایعات و الکترولیت یادرمان با انسولین است.
بیماران مبتلا به دیابت می‌توانند با کنترل مرتب قند خون، استفاده دقیق و صحیح از انسولین، مصرف حجم مناسبی از مایعات و اندازه‌گیری منظم قند خون از ابتلا به کتواسیدوز دیابتی تاحد چشمگیری پیشگیری کند.

 

افزودن نظر

سه × دو =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب