افراد تنها، لزوما درون‌گرا نیستند!

افراد تنها، لزوما درون‌گرا نیستند!

  • ۲۱ تیر ۱۳۹۶

افراد علاقه‌مند به تنهایی و آنانی که از تنهایی لذت می‌برند، می‌توانند بسیار اجتماعی‌تر و قابل اطمینان‌تر از افرادی باشند که خودشان را اجتماعی می‌دانند و از معاشرت با دیگران احساس خوبی پیدا می‌کنند.

سلامتیسم

همه ما، حداقل یک فرد را می‌شناسیم که تنهایی را دوست دارد و او را با همین ویژگی تنهایی به دیگران معرفی می‌کنیم. بیشتر ما حتی این افراد را با برچسب‌های منفی مانند خسته‌کننده، ‌غیراجتماعی و عجیب‌وغریب مشخص می‌کنیم.

با این‌حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که افراد علاقه‌مند به تنهایی و آنانی که از تنهایی لذت می‌برند، می‌توانند بسیار اجتماعی‌تر و قابل اطمینان‌تر از افرادی باشند که خودشان را اجتماعی می‌دانند و از معاشرت با دیگران احساس خوبی پیدا می‌کنند. گزارشی از این مطالعه در Psychology Today منتشر شده است.

محققان در این مطالعه، گروهی از افراد را از نظر ویژگی‌های شخصیتی اصلی مورد بررسی قرار دارند و تمایل آنان به تنهایی یا ترس آن‌ها از تنهایی را هم در نظر گرفتند. این ویژگی‌های شخصیتی اصلی عبارت‌اند از عصبی بودن، گشودگی نسبت به پذیرش دیگران، وظیفه‌شناسی، جذابیت و برون‌گرایی/درون‌گرایی.

علاوه بر این، افرادی که از تنهایی ترسی ندارند، از این منظرها نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند: عزت نفس در روابط، احتیاج به دیگران، حساسیت نسبت به طرد شدن، افسردگی و میزان آسیب‌پذیری احساسات.

یافته‌های نهایی نشان دادند افرادی که دوست دارند وقت‌شان را به‌تنهایی بگذرانند و هیچ ترسی از تنهایی ندارند، ندرتا عصبانی می‌شوند و علاوه بر این‌که تلاطم کمی را از نظر وضعیت خلق‌وخویی تجربه می‌کنند، کمتر هم نگرانی را تجربه می‌کنند. همچنین، آنان با ذهن باز زندگی می‌کنند، به کلیشه‌های رایج و عمومی هم بی‌علاقه هستند و حتی می‌توانند از شخصیت‌های برون‌گرا باشند.

این مطالعه نشان می‌دهد با این‌که افراد علاقه‌مند به تنهایی معمولا کمتر به اجتماعی بودن تمایل دارند،‌ اما لزوما درون‌گرا نیستند. به‌گفته محققان، برخلاف تصورات رایج که برون‌گرایی را در کنار اجتماعی بودن قرار می‌دهد، در همه موارد نمی‌توان منتظر چنین رابطه‌ای بود.

افزودن نظر

پنج + دو =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب