لیپوماتیک، باعث کاهش وزن می‌شود؟/ لیپوماتیک، راهی برای رفع چربی‌های موضعی

لیپوماتیک، باعث کاهش وزن می‌شود؟/ لیپوماتیک، راهی برای رفع چربی‌های موضعی

  • نویسنده: دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و قائم مقام مرکز تحقیقات لیزر ایران
  • ۲۲ دی ۱۳۹۵
  • بازدید: ۱۴۶ بار

عمل لیپوماتیک، که این روزها به عنوان یکی از پرطرفدارترین عمل‌ها برای رفع چربی‌های موضعی مورد توجه قرار گرفته است، جزو روش‌های درمانی نسبتا بی‌خطر محسوب می‌شود.

سلامتیسم

عمل لیپوماتیک، که این روزها به عنوان یکی از پرطرفدارترین عمل‌ها برای رفع چربی‌های موضعی مورد توجه قرار گرفته است، جزو روش‌های درمانی نسبتا بی‌خطر محسوب می‌شود. لیپوماتیک، روشی مطمئن برای رفع سلولیت‌ها و تجمع‌ چربی‌های اضافه در بدن است. این روش درمانی می‌تواند گزینه خوبی هم برای از بین بردن چاقی موضعی و تخلیه بی‌خطر چربی‌های ناحیه پهلو، فیله پشت، بازو، سینه آقایان (در موارد ابتلا به ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان)، غبغب، ران و شکم، به حساب بیاید. خوشبختانه، در مواردی هم می‌توان برای درمان تومورهای خوش‌خیم چربی از لیپوماتیک کمک گرفت.

 

به طور کلی، در روش درمانی لیپوماتیک با امواج اینفراسونیک روی بافت چربی اضافه بدن تاثیر می‌گذارند و سلول‌های چربی را از یکدیگر جدا می‌کنند. به این ترتیب، چربی‌ها به‌صورت مایع درمی‌آیند و از بدن خارج می‌شوند.

 

لیپولیز یا لیپوماتیک؟

خیلی‌ها دوست دارند که درباره تفاوت بین روش‌های مختلف تخلیه چربی از بدن بدانند و بدانند که لیپوماتیک با لیزر لیپولیز چه تفاوت‌هایی دارد! بهتر است بدانید که چربی‌ها را می‌توان با روش‌های مختلفی مانند استفاده از امواج اولتراسونیک، لیزر لیپولیز یا لیپوساکشن از بدن خارج کرد. امواج اولتراسونیک، چربی‌ها را ذوب و آنها را آماده خروج از بدن می‌کنند. در روش لیزر لیپولیز، بافت چربی، ذوب و توسط متخصص از بدن خارج می‌شود. چربی‌های ذوب‌شده در روش لیپولیز، دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

این در حالی است که در روش لیپوماتیک، هیچ‌گونه حرارتی تولید نمی‌شود و چربی‌ها نمی‌سوزند. از این رو، خطر سوختگی پوست هم با استفاده از این روش، وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه چربی خارج‌شده توسط روش لیپوماتیک (با وجود مایع بودن)، به‌دلیل اینکه حرارتی ندیده است، قابلیت تزریق در قسمت‌های مختلف بدن بیمار را خواهد داشت. از این رو، در مواردی به بیمارانی که قصد تزریق چربی در ناحیه گونه‌ها، خط لبخند یا هر قسمت دیگری از صورت‌شان را دارند و می‌خواهند از شر چربی‌های موضعی هم خلاص شوند، توصیه می‌شود که رو ش درمانی لیپوماتیک را انتخاب کنند.

 

لیپوماتیک یا لیپوساکشن؟

لیپوماتیک جزو روش‌های قدیمی برای رفع چربی‌های زائد از بدن است. اما جالب است بدانید که هر ۳ روش لیپوماتیک، لیزر لیپولیز و اولتراسونیک لیپولیز، از لیپوساکشن معمولی برای رفع چربی‌های موضعی بهتر هستند. چرا؟ زیرا باعث سفت‌تر شدن پوست می‌شوند و تاحد قابل توجهی از افتادگی پوست به‌دلیل تخلیه بافت چربی زیر پوستی، پیشگیری می‌کنند. عدم افتادگی پوست با استفاده از روش لیپوماتیک، تا اندازه‌ای قابل توجه است که آن گروه از افرادی که به‌دلیل افتادگی شکم، کاندید انجام عمل جراحی آبدومینوپلاستی هستند، می‌توانند با ۳-۲ جلسه انجام لیپوماتیک، قابلیت برگشت پوست شکم به وضعیت طبیعی خود را ایجاد کنند و قید عمل جراحی را بزنند.

 

انجام لیپوماتیک در یک جلسه ممکن است؟

خیلی از کاندیدهای انجام لیپوماتیک دوست دارند بدانند که آیا می‌توان تنها با یک جلسه درمان از شر تمام چربی‌های اضافی موضعی خلاص شد؟ بهتر است بدانید که پاسخ این پرسش، به شدت به میزان چربی‌های موجود در بدن شما که نیاز به تخلیه دارند، بستگی دارد. استفاده از لیپوماتیک برای رفع چربی‌هایی با وسعت بالا در یک جلسه، چندان میسر نخواهد بود. یعنی اگر فردی دارای چربی اضافه در چند قسمت مختلف بدن مانند ران‌ها، شکم و پهلوها باشد، بهتر است که لیپوماتیک هر قسمت را در جلسه‌های مختلف انجام بدهد تا فرآیند درمان او با ایمنی بالاتری انجام شود. ضمن اینکه اگر چربی‌های تجمع‌یافته در یک قسمت از بدن هم بیش از اندازه زیاد باشند، باز هم به چندین جلسه لیپوماتیک برای دفع بدون عارضه تمام این چربی‌ها وجود خواهد داشت. اما اگر تنها یک قسمت بدن و در حجم کمی دچار چربی موضعی باشد، می‌توان در یک جلسه هم آن را درمان کرد که این مساله به نظر پزشک معالج شما بستگی دارد.

 

عارضه لیپوماتیک بیشتر است یا لیپولیزر؟

اگر لیپوماتیک به‌درستی انجام شود، واقعا عارضه‌ و خطر خاصی نخواهد داشت. خطر آمبولی چربی با استفاده از این روش، تقریبا صفر خواهد بود. ارتعاشاتی که کانول‌های لیپوماتیک داخل بافت چربی دارند، باعث می‌شود که از کنار عروق خونی فرار کنند و بنابراین، خطر خونریزی را هم بسیار پایین و در حد صفر بیاورند. البته خطر آمبولی چربی در روش لیزر لیپولیز هم تقریبا صفر است زیرا عروق خونی، تحت تاثیر لیزر و حرارت آن، کواگوله (منعقد) می‌شوند و احتمال آمبولی چربی را از بین می‌برند. با این حال اگر فردی که لیزر لیپولیز را انجام می‌دهد، به اندازه کافی ماهر نباشد و درمان را بیش از حد ادامه بدهد، می‌تواند خطر سوختگی، تغییر قوام و رنگ پوست را برای بیمار ایجاد و ظاهر نامناسبی در آن قسمت از پوست بدن او ایجاد کند؛ در حالی که این خطر در روش لیپوماتیک، به‌وجود نمی‌آید.

 

ممنوعیت‌های لیپوماتیک چیست؟

افراد مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری‌های قلبی و عروقی، باید قبل از انجام لیپوماتیک، پزشک معالج خود را در جریان بگذارند و با متخصص قلبشان هم در این زمینه مشورت کنند. ضمن اینکه انجام لیپوماتیک برای بیماران مبتلا به دیابت،‌ بدون صلاحدید متخصص غدد آنها هم توصیه نمی‌شود. درست است که کم شدن حجم و توده چربی (مخصوصا در ناحیه شکم و کمر) در بدن بیماران دیابتی، مقاومت به انسولین را هم در بدن آنها کاهش می‌دهد و وضعیت سلامتی‌شان را بهتر می‌کند اما انجام لیپوماتیک در بیماران مبتلا به دیابت، حتما باید با نظر متخصص غدد آنها صورت بگیرد.

 

لیپوماتیک، راه مناسبی برای کاهش وزن است؟

به‌هیچ عنوان. لیپوماتیک، نوعی پیکرتراشی برای بهبود وضعیت ظاهری و سایز بیمار است و با هدف کاهش وزن، پا به عرصه علم پزشکی نگذاشته است. با این حال،‌ اعتماد به نفس افرادی که لیپوماتیک می‌کنند، با بهبود شکل ظاهری آنها بیشتر می‌شود و همین مساله می‌تواند آنها را به‌سمت داشتن یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های بدنی کافی بکشاند و در نهایت، منجر به کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل در این افراد بشود.

 

افزودن نظر

ده × دو =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب