همه آنچه باید درباره اختلال دوقطبی در زنان بدانید/ تجربه افسردگی بیشتر، شیدایی کمتر

همه آنچه باید درباره اختلال دوقطبی در زنان بدانید/ تجربه افسردگی بیشتر، شیدایی کمتر

  • ۱۸ دی ۱۳۹۵
  • بازدید: ۹۰ بار

در اختلال دوقطبی، زنان معمولا دوره‌های افسردگی بیشتر، دوره‌های شیدایی کمتر و دوره‌های ترکیبی بیشتری را نسبت به مردان تجربه می‌کنند. افسردگی، هم در آغاز و هم در پیشروی اختلال دوقطبی، مشخصه اصلی در زنان است، ‌درحالی که دوره‌های شیدایی در مردان شیوع بیشتری دارد. 

سلامتیسم

انواع دوره‌ها (اپیزودها)
در اختلال دوقطبی، زنان معمولا دوره‌های افسردگی بیشتر، دوره‌های شیدایی کمتر و دوره‌های ترکیبی بیشتری را نسبت به مردان تجربه می‌کنند.
افسردگی، هم در آغاز و هم در پیشروی اختلال دوقطبی، مشخصه اصلی در زنان است، ‌درحالی که دوره‌های شیدایی در مردان شیوع بیشتری دارد. این تفاوت‌ها می‌توانند رویکردهای درمانی را هم برای هر جنسیت تغییر بدهند.

تشخیص اشتباه
یکی از ویژگی‌های بارز درباره تفاوت میان اختلال دوقطبی در مردان و زنان، این است که اختلال دوقطبی در زنان معمولا با افسردگی اشتباه گرفته می‌شود. احتمال تشخیص این‌که مردان به اسکیزوفرنی مبتلا هستند نیز بیشتر است.

خواب
به‌طور کلی، نوع خواب در میان زنان و مردان متفاوت است. از طرف دیگر، اختلالات خواب نیز در میان افراد مبتلا به اختلال دوقطبی رواج دارد. خواب بی‌کیفیت و اختلال دوقطبی، نوعی چرخه مخرب دوطرفه را تشکیل می‌دهند که درنهایت همدیگر را تشدید می‌کنند. برای مثال، خواب بی‌کیفیت در زنان مبتلا به اختلال دوقطبی، علائم و تناوب دوره‌های افسردگی و شیدایی را افزایش می‌دهد.

مشکلات همزمان
مشکلاتی مانند اختلال اضطرابی، میگرن، چاقی و اختلالات هراس، معمولا در زنان مبتلا به اختلال دوقطبی دیده می‌شود.

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

یک × دو =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب