همه آنچه باید درباره اختلال دوقطبی در زنان بدانید/ تغییرات هورمونی

همه آنچه باید درباره اختلال دوقطبی در زنان بدانید/ تغییرات هورمونی

  • ۱۴ دی ۱۳۹۵
  • بازدید: ۱۳۹ بار

اختلال دوقطبی، گاهی اوقات با نام افسردگی شیدایی شناخته می‌شود. این اختلال می‌تواند باعث نوسانات خُلقی، از بهترین وضعیت تا بدترین وضعیت، شود و برای هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد. 

سلامتیسم

اختلال دوقطبی، گاهی اوقات با نام افسردگی شیدایی شناخته می‌شود. این اختلال می‌تواند باعث نوسانات خُلقی، از بهترین وضعیت تا بدترین وضعیت، شود و برای هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.
علت ابتلا به اختلال دوقطبی هنوز مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد که عوامل ژنتیکی و وراثتی در این زمینه نقش دارند. محرک‌های این اختلال نیز بدین ترتیب هستند: سابقه خانودگی ابتلا به اختلال دوقطبی، مصرف مواد مخدر، استرس شدید و حوادث تروماتیک.


مردان و زنان به یک اندازه ممکن است که به اختلال دوقطبی مبتلا شوند. اما این اختلال به شیوه‌های متفاوتی روی مردان و زنان تاثیر می‌گذارد. بنابراین، روش‌های درمانی اختلال دوقطبی در مردان و زنان نیز می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از این تفاوت‌های زنانه می‌توانند به چرخه قاعدگی زنان ارتباط داشته باشند. علاوه بر این، بارداری هم می‌تواند نقش خاص خودش را ایفا کند.


تغییرات هورمونی در بدن زنان می‌تواند نقش مهمی در تحریک علائم اختلال دوقطبی داشته باشد. زنان مبتلا به اختلال دوقطبی، ‌بیشتر از مردان با احتمال ابتلا به افسردگی مواجه هستند. در مقایسه با مردان، زنان مبتلا به اختلال دوقطبی بیشتر با چنین مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند: اختلال دوقطبی دو، دوره‌های افسردگی، چرخش سریع بین بهترین و بدترین وضعیت‌های خُلقی، دوره‌های ترکیبی که بهترین و بدترین وضعیت‌های خُلقی همزمان بروز پیدا می‌کنند.

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

هشت - پنج =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب