چطور به تکامل مهارت‌های مشاهده‌ای کودکان کمک کنیم؟/ بخش دوم

چطور به تکامل مهارت‌های مشاهده‌ای کودکان کمک کنیم؟/ بخش دوم

  • ۲۹ آذر ۱۳۹۵
  • بازدید: ۶۲ بار

باید به کودک بگویید که دانشمندان از حواس بشری برای مشاهده استفاده می‌کنند و اگر او هم از حواس خودش به‌خوبی استفاده کند، درواقع مانند یک دانشمند رفتار می‌کند.

سلامتیسم

گام دوم

شما باید به‌عنوان پدر یا مادر، با کودک درباره روند استفاده از حواس بشری برای جمع‌آوری اطلاعات و به‌طور خاص مهارت مشاهده صحبت کنید. باید به کودک بگویید که دانشمندان از حواس بشری برای مشاهده استفاده می‌کنند و اگر او هم از حواس خودش به‌خوبی استفاده کند، درواقع مانند یک دانشمند رفتار می‌کند. وقتی که کودک خُردسال شما از بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه برای مواجهه با جهان استفاده می‌کند، اطلاعاتی را به‌دست می‌آورد که در فهم چگونگی عملکرد امور واقعا به او کمک می‌کنند.

گام سوم

یکی از نکات مهم این است که کودک باید روند آماده‌سازی برای مشاهده اشیا را از نزدیک ببیند. بنابراین، بهترین کار این است که خود شما، روند مشاهده اشیا را به کودک نشان بدهید. در حالت ایده‌آل مشاهده، فرد باید ذهن خودش را از هر چیز دیگری آزاد کند تا بتواند برای مشاهده دقیق اشیای مورد نظر آماده شود. شما باید به کودک بگویید که نشستن یا ایستادن در یک نقطه به‌مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه و آن هم با سکوت کامل، قوه مشاهده ما را به‌خوبی فعال می‌کند.

 

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب