خواب نامناسب، دشمن مبتلایان به بیماری‌های کلیوی

خواب نامناسب، دشمن مبتلایان به بیماری‌های کلیوی

  • ۰۴ آذر ۱۳۹۵
  • بازدید: ۷۵ بار

یکی از مطالعات جدید نشان می‌دهد که خواب نامناسب در افراد مبتلا به بیماری مزن کلیوی می‌تواند شانس تشدید یا بدتر شدن بیماری را افزایش بدهد.

سلامتیسم

یکی از مطالعات جدید نشان می‌دهد که خواب نامناسب در افراد مبتلا به بیماری مزن کلیوی می‌تواند شانس تشدید یا بدتر شدن بیماری را افزایش بدهد. گزارشی از این مطالعه در آخرین نشست انجمن نفرولوژی آمریکا ارائه شده است.

محققان در این مطالعه، ابتدا وضعیت ۴۳۲ نفر از افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی را بررسی کردند و عادت‌های خواب آنان را بین ۵ تا ۷ شبانه‌روز با استفاده از مچ‌بندهای ویژه تحت نظارت قرار دادند. در ادامه، وضعیت سلامتی همه این بیماران به‌طور متوسط برای ۵ سال مورد پیگیری قرار گرفت.

این بیماران به‌طور متوسط ۶.۵ ساعت در هر شب می‌خوابیدند و درنهایت ۷۰ نفر از آنان در مدت ۵ سال به نارسایی کلیه مبتلا شدند و ۴۸ نفر دیگرشان درگذشتند.

محققان در پایان به این نتیجه رسیدند که هر ساعت خواب شبانه بیشتر، با کاهش ۱۹ درصدی خطر ابتلا به نارسایی کلیه مرتبط است. علاوه بر این، مشخص شد که کیفیت خواب نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. درواقع، احتمال ابتلا به نارسایی کلیه در ‌بیمارانی که خواب بی‌کیفیتی را تجربه می‌کنند، بیشتر از دیگران است.

افزودن نظر

در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب