هشدار رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت / گروه‌های پرخطر، واکسن آنفلوآنزا بزنند

هشدار رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت / گروه‌های پرخطر، واکسن آنفلوآنزا بزنند

  • نویسنده: خبرنگار سلامتیسم
  • ۲۴ مهر ۱۳۹۵
  • بازدید: ۱۷۱ بار

هرسال و با شروع روزهای سرد پاییزی، آمار ابتلا به بیماری‌های تنفسی فصلی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، افزایش پیدا می‌کند. برخی از افراد، ترجیح می‌دهند که همین ابتدای فصل از واکسن‌های آنفلوآنزا برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌های مسری فصلی کمک بگیرند و برخی دیگر، این واکسن‌ها را بی‌اثر می‌دانند!

سلامتیسم

هرسال و با شروع روزهای سرد پاییزی، آمار ابتلا به بیماری‌های تنفسی فصلی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، افزایش پیدا می‌کند. برخی از افراد، ترجیح می‌دهند که همین ابتدای فصل از واکسن‌های آنفلوآنزا برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌های مسری فصلی کمک بگیرند و برخی دیگر، این واکسن‌ها را بی‌اثر می‌دانند! این در حالی است که دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، به تمام افراد گروه‌های پرخطر و حساس مانند مادران باردار، سالمندان و کودکان توصیه می‌کند که به هیچ عنوان تزریق واکسن آنفلوآنزا را پشت گوش نیندازند. چرا؟ چون وی معتقد است که امکان بستری شدن بیمارستانی، و حتی در مواردی هم مرگ در اثر ابتلا به آنفلوآنزا برای این گروه‌های حساس و پرخطر، وجود خواهد داشت.

 

دکتر گویا یادآور شد که تزریق واکسن آنفلوانزا برای افراد بالای ۶۵ سال، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی مزمن، دیابت کنترل‌نشده یا حتی افراد مبتلا به سرطان که در حال سپری کردن دوره شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی هستند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه بهتر است واکسن آنفلوآنزا که به اندازه کافی هم در داروخانه‌ها موجود است، با تجویز پزشک تزریق شود، تصریح کرد: «از اواخر شهریور تا اوایل مهر یا تا سرد نشدن هوا و قبل از انتشار ویروس بیماری در جامعه، بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های حساس و پرخطر است. این در حالی است که تزریق این واکسن برای افراد سالم و جوان جامعه، چندان ضرورتی هم ندارد».

 

دکتر گویا درنهایت به آمار جالبی هم در این زمینه اشاره کرد: «در یک فصل آنفلوانزایی، حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد جامعه به این بیماری مبتلا می‌شوند که البته به صورت موج است که در موج اول بیشتر و در موج‌های بعدی تعداد مبتلایان کمتر می‌شود».

 

برای آشنایی کامل با دلیل و درمان سرماخوردگی، کلیک کنید.

 

 

 

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

سه + پنج =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب